Skrzyżowania dróg równorzędnych

Skrzyżowanie (czyli przecinanie się dróg) to wyjątkowe miejsce w ruchu drogowym. Właśnie tutaj najłatwiej o wypadek, bo na skrzyżowaniu przecinają się kierunki ruchu.
Przejazd przez skrzyżowanie nie jest łatwą sprawą. A bez respektowania przepisów nie sposób pokonać go bezpiecznie.

Na skrzyżowaniu dróg równorzędnych pierwszeństwo nie jest określone ani przez znaki drogowe ani przez sygnalizację świetlną, w związku z tym żadna z dróg nie jest ani drogą z pierwszeństwem, ani drogą podporządkowaną. Skrzyżowania takie albo są oznakowane znakami A-5, albo też nie posiadają żadnego oznakowania.
Zbliżając się do takiego skrzyżowania, jesteś obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa przejazdu:

1. Wszystkim pojazdom nadjeżdżającym z Twojej prawej strony:
 

 

W tym przykładzie jako pierwszy skrzyżowanie opuści samochód z numerem 2, ponieważ rowerzysta ma go po swojej prawej stronie, i zgodnie z zasadą prawej strony musi go przepuścić!

Chcę poćwiczyć!


2. Skręcając w lewo - wszystkim pojazdom nadjeżdżającym z przeciwka jadącym na wprost lub skręcającym w prawo:
 

 

W tym przykładzie rowerzysta musi ustąpić obu pojazdom - znowu obowiązuje zasada prawej strony!


3. Pojazdom szynowym, nawet gdy nadjeżdżają z Twojej lewej strony:
 

 

I znowu rowerzysta pojedzie jako ostatni. Pojazd szynowy nadjeżdżający z jego lewej strony i tak ma przed nim pierwszeństwo.


4. Pojazdowi uprzywilejowanemu będącemu w akcji:
 

 

W tej sytuacji jako pierwszy pojedzie pojazd z numerem 3 jako uprzywilejowany będący w akcji. Następnie pojazd szynowy i na końcu rowerzysta - mimo, że tym razem nie ma nikogo po swojej prawej stronie!

 


Pamiętaj Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy!
Wydaje Ci się, że wiesz wszystko na temat skrzyżowań? Sprawdź to!
Wybierz jeden z zestawów - 1, 2, 3, 4, 5 - i pokaż co potrafisz! Powodzenia!